Ogólnopolska Konferencja „Jak badania naukowe zmieniły Metodę Krakowską?”

Opublikowano: 2025-04-02 13:49, Numer artykułu: 96123 , Autor: K.Kultys1

29 marca w auli Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 i Miejskiego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy odbyła się ogólnopolska konferencja „Jak badania naukowe zmieniły Metodę Krakowską®?”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez obie instytucje. Przed prawie 100-osobowym audytorium złożonym z nauczycieli, logopedów, psychologów i pedagogów, a także przedstawicieli środowiska lekarskiego oraz rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, wystąpił zespół naukowy prof. Jagody Cieszyńskiej-Rożek – autorki i propagatorki Metody Krakowskiej - reprezentujący Katedrę Logopedii i Zaburzeń Rozwoju Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Konferencję uroczyście otworzył Dyrektor PPP1, dr Krzysztof Kultys oraz w imieniu Dyrektora MOEN, Michała Laskowskiego, pani Marzenna Duczmal.

Konferencja rozpoczęła się panelem wykładowym, w trakcie którego uczestnicy mieli okazję wysłuchać następujących prelekcji:

  • prof. zw. dr hab. Jagoda Cieszyńska-Rożek: „Wpływ wczesnej nauki czytania na rozwój poznawczy dzieci w wieku przedszkolnym”,
  • dr hab. Marta Korendo, prof. UKEN: „Diagnoza dymensjonalna podstawą skutecznej terapii”,
  • dr Alicja Kabała: „Związek oddechu z wymową – o warunkach poprawnej artykulacji”,
  • dr Katarzyna Sedivy-Mączka: „Zmiana paradygmatu diagnozy i terapii dysleksji w świetle nowych badań neurobiologicznych”,
  • dr Małgorzata Kuśnierz: „Metoda Krakowska w terapii logopedycznej dzieci z zespołem Downa – badania własne”,
  • mgr Barbara Bauman-Bielawska: „Metoda Krakowska w Bydgoszczy – z perspektywy pracy własnej w gabinecie terapeutycznym”.

Po przerwie obiadowej odbył się panel warsztatowy. Uczestnicy mogli wziąć udział w jednym z pięciu warsztatów prowadzonych przez ekspertów:

  • prof. zw. dr hab. Jagoda Cieszyńska-Rożek: „Jak dać dziecku moc?”,
  • dr hab. Marta Korendo, prof. UKEN: „Dymensjonalne rozumienie zaburzeń ze spektrum autyzmu”,
  • dr Alicja Kabała: „Oddech w terapii logopedycznej”,
  • dr Katarzyna Sedivy-Mączka: „Można inaczej – propozycja ćwiczeń w terapii dysleksji”,
  • dr Małgorzata Kuśnierz: „Gesty artykulacyjne i Manualne Torowanie Głosek w terapii dzieci z Zespołem Downa”.

Zwieńczeniem konferencji były podziękowania skierowane do Pań prelegentek, płynące od rodziców dzieci, które dzięki zastosowaniu Metody Krakowskiej znacząco poprawiły jakość funkcjonowania najmłodszych, w tym m.in. kompetencje językowe i funkcje komunikacyjne.

Wydarzenie okazało się doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy na temat Metody Krakowskiej, jej zastosowania w praktyce terapeutycznej, a także miejscem wymiany doświadczeń, spostrzeżeń i dobrych praktyk.

Dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych przedsięwzięciach edukacyjnych organizowanych przez PPP1 i MOEN.