Terapeuta SI

Opublikowano: 2020-04-22 15:33

 

Terapeuta SI – czyli kto?

 

Terapeuta integracji sensorycznej – kim jest? Co robi? Jakie powinien mieć kwalifikacje, a jakie doświadczenie? Takie i inne pytania mogą pojawić się w Państwa głowach, kiedy dowiadujecie się, że do takiego specjalisty właśnie macie się zgłosić.

Od prawie dwunastu lat jestem terapeutą integracji sensorycznej. Prowadzę konsultacje, porady dla rodziców, diagnozę, terapię w zakresie rozwoju sensorycznego dziecka. Pomagam rodzicom w doborze rozwojowych zabawek, pomocy dydaktycznych/edukacyjnych dla ich pociech. Podpowiadam jak zorganizować, zaaranżować przyjazną sensorycznie przestrzeń. Osoby chcące pracować metodą SI w naszym kraju, muszą być z wykształcenia pedagogami, psychologami, logopedami, fizjoterapeutami lub wykonywać zawody pokrewne. Każdy          z tych specjalistów, ma zróżnicowaną bazę teoretyczną i praktyczną. Zakłada się jednak, iż znają oni podstawy rozwoju człowieka, jego fizjologii, psychiki oraz okresy wrażliwe. Wymagane jest, aby dany specjalista ukończył II stopniowy kurs integracji sensorycznej (SI) lub studia podyplomowe w tym zakresie. Ponieważ terapia, diagnoza i konsultacje SI wymagają holistycznego podejścia i wielospecjalistycznej wiedzy, sprzymierzeńcem terapeuty jest jego doświadczenie w pracy z dziećmi w różnym wieku oraz ich opiekunami.

Wychodzę z założenia, że jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów, dlatego też dołączam grafikę, która dopełni podjęty przeze mnie temat.

 

Opracowanie: Anna Nowacka-Opłat