Interpretacja zapisu EEG w kontekście biofeedbacku

Opublikowano: 2020-04-08 23:39

Czynność alfa

Czynność alfa (8-12 Hz) w czuwaniu i przy oczach zamkniętych, najlepiej wyrażona jest w okolicach potylicznych i związana jest ze stanem relaksacji, twórczości, wizualizacją, pozytywnym myśleniem, bierną uwagą, lepszą pamięcią i wzrostem wydolności psychicznej. Wzrost udziału fal alfa obniża poziom lęku, poprawia funkcjonowanie pamięci, spostrzegawczości. Natomiast przewaga fal alfa o niskiej częstotliwości wiąże się z pogorszeniem funkcji rozpoznawania, kojarzenia i pamięci. Kiedy występuje nadmiar fal alfa w okolicach przednich mogą pojawić się zniechęcenie, brak motywacji, depresja i zaburzenia koncentracji uwagi.

Czynność gamma

Czynność gamma (35-100 Hz) wiąże się z występowaniem skrajnych przeżyć,w stanach kreacji na najwyższym poziomie, olśnienia i geniuszu.

 

Dzięki terapii neurofeedback możemy nauczyć pacjenta jak wytworzyć pożądane pasma fal w mózgu oraz redukować te niepożądane.

 „Od naszego mózgu oczekuje się rzeczy niezwykłych, ale tak naprawdę on sam już jest niezwykły”. Ludzie wykorzystują bardzo niewielką cząstkę jego możliwości. Za pomocą biofeedbacku właśnie uczymy się używać własnego umysłu. ”

Dr n.med. Michaela Pakszys

 

ŹRÓDŁA:

Rowan, Podstawy EEG z miniatlasem. Wyd.2Edra Urban & Partner, Wrocław 2016

Szkolenie licencyjne specjalisty i terapeuty biofeedbacku, Cz.1, Wyd. Elmiko, PTNK pod red. A. Kubik, Kraków-Milanówek-Warszawa 2013

 

Opracowanie:

mgr Aleksandra Andrzejewska