Motoryka mała i duża

Opublikowano: 2020-04-06 11:31

 

MOTORYKA MAŁA

Mówiąc najprościej jest to sprawność dłoni i palców, czyli coś, co wyjątkowo intensywnie ćwiczy się przez pierwsze lata życia.                     
Do podstawowych umiejętności związanych z rozwojem małej motoryki zalicza się:

- kontrolowane ruchy rąk i palców,

- chwytanie przedmiotów jedną ręką bez pomocy,

- manipulowanie przedmiotem w celu wykonania zadania .

Od małej motoryki zależy opanowanie umiejętności samoobsługowych, rysowania, artykulacji i pisania.

 

ZABAWY, KTÓRE POMOGĄ ĆWICZYĆ UMIEJĘTNOŚCI Z ZAKRESU MOTORYKI MAŁEJ:

 

Wyjmowanie przedmiotów z pudełka
Doskonalimy umiejętność chwytania przedmiotów bez patrzenia. Potrzebne będzie zamknięte kartonowe pudełko, w którym wycinamy otwór swobodnie mieszczący rączkę dziecka. Do pudełka wkładamy przedmioty różnej wielkości (np. klocki, łyżkę, maskotkę) i zachęcamy malucha do zostania małym odkrywcą.

 

Wrzucanie przedmiotów do miseczek
Potrzebne będą małe przedmioty (np. rodzynki, orzechy, klocki, śrubki, koraliki, monety) i kolorowe miseczki. Podczas tej zabawy doskonalimy chwytanie palcami. Maluch sam może wybrać sposób posegregowania przedmiotów, ważne żeby zachęcać go do podnoszenia i przekładania. Uwaga! Ta zabawa wymaga stałego nadzoru rodzica, dzieci uwielbiają wkładać małe przedmioty do buzi.

 

Rysowanie kredą
Kiedy dziecku znudzą się już kolorowanki, zawsze można zaproponować mu rysowanie kredą.

 

Nabieranie łyżką
Ta zabawa nie dość, że doskonali chwytanie i manipulowanie przyrządami, to jeszcze wspomaga rozwój samodzielnego jedzenia. Będą potrzebne miseczki, do części z nich wsypujemy cukier, sól, kakao, mąkę czy inne sypkie produkty, a część zostawiamy pustą. Zadaniem dziecka jest za pomocą łyżeczki przenosić produkty między miseczkami, może też w nich tworzyć własne kompozycje smakowe.