Motoryka mała i duża

Opublikowano: 2020-04-06 11:31

 

Zabawy na dworze to też dobre ćwiczenia na motorykę dużą!

Czy jako dziecko omijałaś na drodze łączenia płyt chodnikowych? Robiły to prawie wszystkie dzieci, wspierając jednocześnie umiejętności związane z motoryką dużą. Zachęć do tego i swoje dziecko! Ponadto możecie bawić się w omijanie kałuż (w wersji dla odważnych mam – we wskakiwanie w kałuże) albo w próby podskoczenia do gałęzi. Nie odmawiaj dziecku także wtedy, kiedy chce ono pójść po niewysokim murku. Zgódź się, ale je asekuruj. To także ważne ćwiczenie!

 

Rowerek jako forma ćwiczeń na motorykę.

Wielu rodziców kupuje rower dla małego dziecka jako ozdobę pokoju. Po pierwszym zapale sprzęt szybko staje się nudny – dziecko jest przecież „chyba” jeszcze za małe. Cierpliwości! Najpierw zainwestujcie w rowerek biegowy, potem w zwykły, a następnie w hulajnogę. Jeśli tylko wy nie zrezygnujecie, wasze dziecko szybko się nauczy. I aktywność fizyczna naprawdę będzie dla niego przyjemna. Dodajmy, że chyba nic tak świetnie nie kształtuje motoryki dużej, jak właśnie jeżdżenie na rowerku.

 

Skakanie na trampolinie jako forma ćwiczeń. 

Czy brak ogrodu przekreśla szanse na trampolinę? Nic z tych rzeczy. Dwu- czy trzyletniemu maluchowi wystarczy jej mała wersja, którą bez trudu zmieścisz w dziecięcym pokoju. Nie kosztuje wiele, więc może być prezentem na zbliżające się urodziny czy święto. I na pewno będzie prawdziwym hitem.

 

Ćwiczenia równowagi i orientacji.

Chodzenie po narysowanej linii, ławeczce gimnastycznej, równoważni, krawężniku itp.  Chody i marsze ze zmianą kierunku ruchu na określony sygnał (dźwiękowy, wzrokowy).

 

Zabawa na nudę w deszczowe dni

Kalosze, parasol i chodzimy omijając kałuże czyli przeszkody. Po kałużach można także chodzić tupiąc i chlapiąc oraz delikatnie na paluszkach. Można zrobić konkurs kto wytupie najwięcej wody z kałuży.  Trochę będzie prania i suszenia po powrocie do domu – ale kto by się tym przejmował?

 

 

Źródła:

M. Bogdanowicz, Psychologia kliniczna dziecka w wieku przedszkolnym, WSiP, W-wa, 1985r.

Ćwiczenia korekcyjno- kompensacyjne w przedszkolu, Motoryka mała, PWN, 2017r.

Strony www

 

  Opracowała: Hanna Tańska