Motoryka mała i duża

Opublikowano: 2020-04-06 11:31

 

Cięcie nożyczkami
Czego? Wszystkiego! Nie ograniczajcie się do nudnych wycinanek! Potnijcie gazety albo stare szmatki. Ćwiczcie waszą wyobraźnię i umiejętności posługiwania się nożyczkami.

 

Wspólne gotowanie
Kuchnia jest idealną przestrzenią do manualnych ćwiczeń. Twój mały pomocnik może kroić miękkie warzywa (tępym nożem), mieszać składniki w misce czy rozkładać na stole sztućce. Satysfakcja ze wspólnego gotowania.

 

MOTORYKA DUŻA

Obejmuje i angażuje ruchy całego ciała lub poszczególnych jego części – nóg, rąk, tułowia, głowy. Motoryka duża u dzieci odpowiedzialna jest za pojawienie się takich aktywności jak: siadanie, chodzenie, skakanie, jazda na rowerze, gra w piłkę.

 

ZABAWY, KTÓRE POMOGĄ ĆWICZYĆ UMIEJĘTNOŚCI Z ZAKRESU MOTORYKI DUŻEJ:

 

Poranne ćwiczenia na motorykę dużą 

Dzieci uwielbiają tańczyć – a już zwłaszcza, jeśli dorobimy do tej czynności całą „otoczkę”. Na pewno każdy dwu- i trzylatek będzie zachwycony, jeśli wprowadzisz nawyk porannych ćwiczeń w formie tańca. W tym celu włączaj ulubione utwory dziecka i układaj z nim własną „choreografię”. Przykład - na „lalala” podskakujemy, na „łubudu” robimy obrót i tak dalej. Pamiętaj jednak, że układ musi być prosty i najlepiej powiązany ze słowami („pada deszczyk, pada” – wykonujecie kręcące ruchy dłońmi wyciągniętymi w górze).

 

W ramach ćwiczeń na motorykę dużą bawimy się, że jesteśmy...

Niedźwiedziami, ptaszkami albo gąsienicami – oczywiście naśladując ruchy tych zwierząt. Jeśli tylko będziemy brać udział w zabawie, nasza pociecha bardzo szybko przekona się, że jest to bardzo interesujące. Nie musisz w tym celu tworzyć całej otoczki. Wykorzystaj chwile, kiedy coś robisz, a maluszek jest gdzieś obok. Na przykład podczas porządkowania rzeczy w  szafie – przerywaj co chwilę i „zamień się” w zwierzątko, zachęcając do tego samego dziecko. Sprzątanie potrawa dłużej, ale tak jest zdecydowanie łatwiej zaangażować się w zabawę.